Gayrimenkul uzmanı nasıl olabilirim ?

Gayrimenkul uzmanı nasıl olabilirim ?

Gayrimenkul uzmanlığı; konut, bina, arsa ve arazi gibi gayrimenkul sektörünün kapsadığı kıymetlerin değerini tespit etme işi olarak tanımlayabiliriz. Buna gayrimenkul değerleme uzmanı da denir.

Gayrimenkul değerleme uzmanları; gayrimenkullerin, gayrimenkul projelerinin veya gayrimenkullere bağımlı hak ve faydaların değerlendirmesini yapmak üzere gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı almış olan kişilerdir. Sermaye piyasası alanlarından herhangi birinde çalışmak isteyen kişilerin gayrimenkul değerleme lisansı almaları gerekmektedir. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı alabilmek için öncelikle kişinin dört yıllık üniversite mezunu olması, sermaye piyasası kurulu tarafından yapılan gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisanslama sınavında başarılı bir sonuç çıkarmaları ve gayrimenkul değerleme alanında en az 3 yıl iş tecrübesine sahip olması gerekmektedir. Tecrübe şartı çok kritiktir ve tecrübe şartını sağlamayan kişilerinde sınava girmeleri mümkündür. Tecrübe şartının karşılanmaması durumunda fakat sınavda başarılı olmuş kişilerin tecrübe şartını ileride sağladıkları anda lisans almaya hak kazanırlar.

İş imkanları

Gayrimenkul uzmanları taşınmaz mal alım-satım sürecinde, ipoteğe bağlı kredi işlerinde değer tespiti yapmaktadır. Gayrimenkul uzmanları, herhangi bir gayrimenkulle ilgili davalarda bilirkişi olarak görüşlerine başvurulan kişilerdir. Gayrimenkul uzmanları konut, bina, arsa ve arazi gibi gayrimenkul mallarının değerlerini tespit eder. Bunun için piyasanın durumu ve iyi bir gözlem yeteneğine ve piyasanın takibi gibi birçok özelliği göz önünde bulundurarak o anki şartlara göre değerini belirler. Gelecekteki mülkleri etkileyebilecek faktörleri dikkate alarak, mülklerin yer aldığı arazi ve mahalleleri değerlendirir. Kısacası gayrimenkul değerleme uzmanı piyasa koşullarını iyice analiz edip, eğilimleri iyice analiz edip mülklere yönelik en doğru ve gerçekçi bilgileri verir, uzmanlık alanı budur. Ayrıca gayrimenkul uzmanları, gayrimenkul işindeki haklara hakim olduğu için hukuki bir olayda görüşleri alınarak davalara yardımcı olabilir.